Julede boller med banan og kanel
Om lidt kommer mine skønne unger hjem med hver deres legekammerat ♥ Jeg ved at de holder af duften af nybagt brød – hvem gør ikke det ♥ Så jeg er gået igang med lidt forkælelse – sund, vel at mærke ! Jeg har overmodne bananer liggende i køleskabet og normalt ville de blot blive skåret i stykker og frosset ned til sund dessert, men idag bliver de til bananboller – med masser af jul ♥ Jeg har tilsat lidt grahamsmel – men vil du holde dem glutenfri kan de sagtens laves på mandelmel eller malede hvide bønner.
Bollerne er perfekte til en sund eftermiddags snack eller til sund forkælelse i madpakken ♥ Kan stærkt anbefales med en skive ost og en god kop kaffe ♥
Ingredienser til 10 større og 20 små boller
- 7½ dl lunkent vand
- 2 dl havregryn
- 20 g HUSK
- 1 tsk stødt kardemomme
- 3 spsk kanel
- ½ tsk stødt nellike
- 1 tsk salt
- 5 godt modne bananer
- ½ dl kokosmel
- 2 store æg
- 300 g grahamsmel
- evt. 100-200 g hakket chokolade – jeg brugte hvid fra marabou
Fremgangsmåde:
- Blend havregrynene og hæld dem i vandet, sammen med HUSK og lad det trække mens du moser bananerne.
- Tilsæt alle krydderier og æg og rør godt
- Tilsæt de moste bananer og rør melet i. Dejen skal ikke være tør – faktisk ret våd og skal ikke formes med hænderne, men sættes i “klatter” på bagepapiret. Bollerne hæver ikke ret meget.
- Hvis du vil kæle ekstra meget for ungerne, så tilsæt lidt hvid chokolade – det faldt i god jord herhjemme ♥
- Sæt klatter af dejen på bagepapir og drys evt. med kanelsukker.
- Bag dine boller ved 175 grader i ca. 30 min til de er let gyldne.
Bollerne virker nærmest ubagte, da de er meget klæge i konsistensen, men lad dem køle på en rist, så sætter de sig. De smager himmelsk lune – med lidt ost eller peanutbutter ♥
Efter børnenes mening smager de lidt som en skøn mellemting af boller og kage – og at de er sunde, mor – det gør ingenting ♥ Bollerne holder sig saftige og lækre i lang tid – sagtens i op til 5 dage.
Skriv et svar